معده انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ

معده: انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ فرانسه لیگ برتر انگلیس الکساندر لاکازت farance

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند / معاون رییس‌جمهور

رخدادهای چندروز اخیر با تحلیل های مختلفی مواجه بوده است ولی شاید زیاد از هر عنوان دیگری توجه به ریشه به وجود آمدن شرایط اقتصادی این روزها باشد. شرایطی که بسیاری

مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند / معاون رییس‌جمهور

معاون رییس جمهور : مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند

عبارات مهم : اعتراض

رخدادهای چندروز اخیر با تحلیل های مختلفی مواجه بوده است ولی شاید زیاد از هر عنوان دیگری توجه به ریشه به وجود آمدن شرایط اقتصادی این روزها باشد. شرایطی که بسیاری در مورد آن هشدار داده بودند و هشدارها شنیده نشده بود. جمشید انصاری، معاون اداری و استخدامی رییس جمهور که در روزهای دولت احمدی نژاد نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی بود اعتقاد است که شرایط اقتصادی این روزها حاصل اتفاقات یک شبه نبوده است و بروز و ظهور آنها به مجموعه ای از تصمیم گیری ها و کارها بازمی گردد.

مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند / معاون رییس‌جمهور

متن گفت و گوی «وقایع اتفاقیه» با جمشید انصاری را در ادامه می خوانید:

***

رخدادهای چندروز اخیر با تحلیل های مختلفی مواجه بوده است ولی شاید زیاد از هر عنوان دیگری توجه به ریشه به وجود آمدن شرایط اقتصادی این روزها باشد. شرایطی که بسیاری

در روزهای اخیر اعتراضاتی در سطح کشور رخ داده است که تا اندازه ای نشان از شرایط نابسامان اقتصادی داشته هست. تحلیل شما از این شرایط چیست؟ تصور می کنید این شرایط اقتصادی چگونه به وجود آمده است؟

همان طور که آقای رییس جمهور هم اشاره کرده است اعتراض به کاستی ها و پرسشها حق طبیعی مردم است و باید فضا و شرایط مورد نیاز جهت بیان نقدها و اعتراضات مردم فراهم شود و دولت نیز به این مسئله به مثابه یک سرمایه اجتماعی نگاه کند که به هرحال مردم بتوانند با بیان نظرات و نقدهایشان به دولت کمک کنند. مردم در این فضا می توانند راهکارهایشان را هم ارائه کنند تا دولت بتواند بر پرسشها فائق بیاید.

ولی آنچه در بعضی شهرها در هفته اخیر شاهد بودیم اگر از منظر پرسشها و پرسشها اقتصادی به عنوان نگاه کنیم متوجه می شویم که یک اتفاق یک شبه نبوده هست. چه آنچه مورد اعتراض است و چه آنچه به عنوان اعتراض در این شرایط فراهم می شود نشان می دهد که شرایط کشور به خاص از قبل از برنامه پنجم توسعه و با شدت یافتن تحریم ها و تقویت سازوکارهایی که فعالیت های اقتصادی را در کشور مسئله می کرد ما را به سمتی برد که در سال های 90 و 91 با کم کردن قابل توجه قیمت ارز و همین طور کم کردن سرمایه گذاری در کشور و به دنبال آن کم کردن ارزش پول ملی مواجه بودیم.

پیامد و آثار این اتفاقات کم کردن قدرت خرید مردم و همین طور ارزش دارایی ها و ثروت مردم بود. چون آنچه ما به عنوان زیاد کردن دستمزدها و درآمدهای مردم در طول سال های 90 و 91 شاهد آن بودیم کمتر از قیمت تورم بود و فاصله ایجاد شد. در آن دوره بیش از دو و نیم برابر ارزش پول ملی سقوط کرد و ارزش ارز که حدود 1260 تومان بود به حدود سه هزار تومان رسید ولی زیاد کردن هایی که جهت دستمزدها در آن دوره در سطح داخلی آینده نگری شد کمتر از قیمت تورم بود.

مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند / معاون رییس‌جمهور

این قیمت تورم اوج چه تاثیری در شرایط اقتصادی کشور داشت؟

نرخ تورم اوج نیز در سال های 90، 91 و 92 نیز فاصله قدرت خرید و درآمد مردم را اضافه کرد. هرچند دولت یازدهم تلاش زیادی کرد که اولا تورم را یک رقمی کند و ثانیا زیاد کردن حقوق ها و دستمزدها را هر لحظه به رقمی زیاد از تورم برساند ولی شکافی که ایجاد شده است بود باعث می شد که زیاد کردن یک رقمی تورم آثارش در آنچه کم کردن قدرت خرید بود هر لحظه زیاد از زیاد کردن قدرت خرید مردم باشد و این شکاف ما را به نقطه ای رسانده است که امروز خیلی از خانواده های ایرانی احساس می کنند با درآمد خودشان و قیمت هایی که در بازار جهت کالاها وجود دارد توان اینکه بتوانند همه خواسته ها و نیازهای خودشان را تامین کنند ندارند و به حق اعتراضاتی دارند و از دولت توقع دارند که در جهت قدرت خرید و همین طور ممانعت از زیاد کردن بیش از حد تورم کارها جدی تری را به عمل بیاورند. این عنوان ولی باید به مردم توضیح داده شود.

رخدادهای چندروز اخیر با تحلیل های مختلفی مواجه بوده است ولی شاید زیاد از هر عنوان دیگری توجه به ریشه به وجود آمدن شرایط اقتصادی این روزها باشد. شرایطی که بسیاری

این توضیح دادن موضوعی است که در روزهای اخیر هم مطرح شده است هست. آیا این توضیح دادن تا این اندازه جهت همه مهم است؟

بالاخره مردم کارشناس اقتصادی نیستند و به پرسشها از منظر تحلیل روندها و فرآیندهای اقتصادی توجه نمی کنند و به سفره، زندگی و قدرت خرید خودشان نگاه کرده و متناسب با آن تصمیم می گیرند. با اقداماتی که دولت در این سال ها انجام داده است توانسته شتاب زیاد کردن این شکاف را کم کند و هم اینکه بخشی از پرسشها مردم را کم کردن دهد ولی قطعا قد م های بزرگ تر و موثرتری را دولت باید بردارد. دولت باید بتواند با شتاب بخشیدن به روند سرمایه گذاری روند توسعه اقتصادی کشور را به نحوی جلو ببرد که وقت های شغلی بیشتری ایجاد شود.

باید بتواند حمایت های موثرتری از سرمایه گذاری هایی که به اشتغال مولد و گسترده منجر می شود فراهم کند و همین طور بتواند در جهت کنترل قیمت ها قدم های بهتری را بردارد که امیدواریم همین تذکری که بخش هایی از مردم به این مسئله دادند یاری کند که دولت با همدلی و کمک مردم بتواند تصمیمات بهتری بگیرد؛ البته توصیه ای را نباید فراموش کرد که مردم در این اعتراضات علاوه بر پرسشها اقتصادی به پرسشها دیگری هم معترض بودند که یا از عهده تصمیم گیری دولت خارج است یا آنکه در حوزه پرسشها اقتصادی نیستند که سایر قوا باید جهت حل آنها به دولت یاری کند تا در مسیر خواسته های مردم قدم برداشته شود که این عنوان بحث دیگری است که باید به صورت جداگانه به آن پرداخته شود.

مردم تنها معترض پرسشها اقتصادی نیستند / معاون رییس‌جمهور

اشاره کردید که این پرسشها به صورت یک شبه به وجود نیامده اند و مجموعه ای از تصمیم گیری ها در سال های گذشته منجر به چنین شرایطی شده است هست. در نتیجه حل این شرایط هم احتمالا زمانبر خواهد بود ولی مردمی که این روزها جهت بیان اعتراضات ارزش به خیابان ها آمده اند احتمالا پاسخ فوری تری جهت آرام شدن می خواهند. قبول ندارید؟

مردم که شما می گویید مخاطبان بسیار بزرگی را در ذهن تداعی می کند. گروه هایی از مردم به بعضی از پرسشها کشور معترض هستند. این گونه نیست که این اعتراض ها فراگیر باشد. مردم ما خوب می دانند که حل پرسشها کشور و تامین نیازهای آنها هم نیاز به برنامه ریزی دارد و هم نیاز به کارها زمانبر. انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه برگزار شده است و هنوز حدود هفت ماه از برگزاری انتخابات و پنج ماه از شکل گیری و استقرار دولت تازه زیاد نگذشته است.

قطعا مردم ما که تجربه سال های طولانی انقلاب را دارند می دانند که پنج ماه زمانی نیست که قرار باشد دولت مشکلاتی که از وقت انتخابات کاندیداهای متفاوت مطرح می کردند برطرف کند. دولت قرار است در دوره فعالیت خودش بخش قابل توجهی از پرسشها را حل کند. برنامه های زیادی هم وجود دارد. در قانون برنامه ششم توسعه که مجلس تصویب کرده و در برنامه های جاری دولت هم آینده نگری های مورد نیاز صورت گرفته هست. حتما تجدیدنظرهایی در این مورد مورد نیاز است که صورت بگیرد تا متناسب با مطالبات مردم جلو برویم.

واژه های کلیدی: اعتراض | برنامه | اقتصادی | اعتراضات | برنامه ریزی | سرمایه گذاری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz