معده انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ

معده: انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ فرانسه لیگ برتر انگلیس الکساندر لاکازت farance

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره‌شمالی اشتباه می‌کند / واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با بررسی سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران و کره شمالی نوشت: دونالد ترامپ تصور می‌کند که استراتژی‌اش جهت پیون

ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره‌شمالی اشتباه می‌کند / واشنگتن پست

واشنگتن پست: ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره شمالی اشتباه می کند

عبارات مهم : ایران

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با بررسی سیاست های مدیر جمهور آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران و کره شمالی نوشت: دونالد ترامپ تصور می کند که استراتژی اش جهت پیونگ یانگ درقبال پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز جواب می دهد ولی وی راجع به هر دو اشتباه می کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه هفته گذشته با یک ماموریت مهم وارد دفتر ریاست جمهوری آمریکا شد: دونالد ترامپ را متقاعد کند که از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خارج نشود، ولی به نظر می آید که وی در این مسیر شکست خورده هست. مکرون سپس به خبرنگاران گفت که مدیر جمهور ترامپ نظر قدیمی خود را مبنی بر این که برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) بدترین توافق ممکن، یک کابوس و یک فاجعه است را تکرار کرد. به گفته مکرون ترامپ نشان داد که وی احتمالا به وعده تبلیغاتی خود جهت پاره کردن توافق هسته ای عمل خواهد کرد.

ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره‌شمالی اشتباه می‌کند / واشنگتن پست

چیز دیگری که مکرون راجع به ترامپ گفت حتی از این هم بدتر هست. وی توضیح داد: تجربه ترامپ با کره شمالی این است که هر وقت شما بسیار سختگیر باشید، طرف دیگر را مجبور به عوض کردن می کنید و می توانید به یک توافق خوب یا توافق بهتر دست یابید. این یک استراتژی جهت زیاد کردن تنش هست. در این برهه حساس در سیاست آمریکا این نشان می دهد که ترامپ تحت یک نظریه به شدت غلط راجع به کره شمالی و کشور عزیزمان ایران عمل می کند.

به نظر می آید آن چه ترامپ از کره شمالی برگرفته باشد، این است که تهدیدات و حداکثر اعمال فشار می تواند مخالفان او را به مذاکره بر سر برنامه هسته ای ارزش به نفع آمریکا ملزم کند. ولی فشارهای آمریکا مهم ترین انگیزه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی جهت مذاکره نیست. همچنین دلیلی ندارد که باور شود پیونگ یانگ آماده است به طور کامل زیرساخت های هسته ای اش را برچیند. درک اشتباه و انتظارات غیرواقع بینانه ترامپ می تواند چشم اندازهای حل مسالمت آمیز یک بن بست هسته ای را نابود کند و به کاربردن این درس های اشتباه در خصوص کشور عزیزمان ایران نیز می تواند یک بن بست دیگر بوجود آورد. به نظر می آید ترامپ تصور می گند که می تواند به نشست برنامه ریزی شده است اش با رهبر کره شمالی در آخرهای ماه مه یا اوایل ژوئن برود و بتواند به حل مسئله هسته ای این کشور کمک کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با بررسی سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران و کره شمالی نوشت: دونالد ترامپ تصور می‌کند که استراتژی‌اش جهت پیون

وی تصور می کند که تهدیدات و توئیت هایش موثر بوده، منطق کاخ سفید نتیجه داده و اکنون کره شمالی با چنان فشار اقتصادی و شکنندگی نظامی روبرو است که مایل به تجارت بر سر تسلیحات هسته ای اش در ازاء برطرف تحریم ها و اطمینان از این است که آمریکا به کشورش حمله نخواهد کرد. ولی هیچ نشانه ای دال بر این که کره شمالی احساس ضعف چه به صورت اقتصادی و چه از جهات دیگر می کند، وجود ندارد. همچنین به نظر نمی آید که کیم بخواهد زرادخانه هسته ای اش را جهت منافع اقتصادی، گارانتی های امنیتی یا هر امتیاز دیگری که ترامپ بخواهد بدهد، نابود کند.

کیم جونگ اون بعد از یک آزمایش هسته ای در ماه سپتامبر و سومین آزمایش موشک بالستیک قاره پیمایش در ماه نوامبر گفت که بازدارندگی هسته ای کره شمالی کامل بوده است و این مسئله بالاتر از اولویت های دیگر همچون توسعه اقتصادی قرار دارد. این که رهبر کره شمالی پیش از دیدار اخیرش با مدیر جمهور کره جنوبی گفت که کشورش آماده است تا به آزمایش های هسته ای خود آخر دهد باید اینگونه تلقی شود: وعده یک کشور مبنی بر این که فکر می کند دیگر نیازی به آزمایش تسلیحات هسته ای اش ندارد. همچنین اگرچه ترامپ از تصمیم کره شمالی جهت تعطیل کردن سایت آزمایش هسته ای اش استقبال کرد، این کشور سایت های دیگری هم دارد.

واشنگتن پست در ادامه با اشاره به این که جان بولتون مشاور امنیت ملی تازه ترامپ کماکان خواهان خلع سلاح کره شمالی با مدل لیبی هست، نوشت: از نظر کیم لیبی به این معنی است که دست برداشتن از تسلیحات هسته ای کار احمقانه ای هست. معمر قذافی در سال ۲۰۰۳ پذیرفت که برنامه هسته ای اش را برچیند، سپس آمریکا و متحدانش کمتر از یک دهه بعد رژیم او را سرنگون کردند. بعید به نظر می آید که کیم اشتباه مشابه را تکرار کند. علی رغم قذافی، تسلیحات کیم موثر بوده هست. لفاظی های ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران و تجربه لیبی به کره شمالی این درس را می دهد که سلاح های هسته ای یک سیاست تضمینی مادام العمر هست. در حالی که گارانتی های امنیتی می تواند تاریخ انقضا داشته باشد.

ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره‌شمالی اشتباه می‌کند / واشنگتن پست

یک احتمال واقع بینانه تر این است که آزمایش هسته ای در کره شمالی به طور قابل راستی آزمایی و دائمی آخر یابد. ظرفیت های هسته ای و موشکی این کشور کم کردن پیدا کند و روند کم کردن تنش ها در شبه جزیره کره شروع شود. ولی اگر ترامپ با این تفکر وارد مذاکره با کیم شود که کره شمالی فرو خواهد ریخت، دیپلماسی به سرعت شکست خواهد خورد و دو کشور دوباره به مسیر جنگ باز خواهند گشت.

هرچند این نتیجه ممکن است جهت جان بولتون خیلی بد نباشد، جهت هزاران یا شاید میلیون ها انسان دیگر یک فاجعه خواهد بود. تصورات غلط ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران نیز به همین اندازه خطرناک هستند . اگرچه توافق هسته ای ۲۰۱۵ محدودیت های دراز مدتی را جهت توانایی کشور عزیزمان ایران در تولید اورانیوم با غنای اوج یا پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی محدود و رژیم بازرسی های مشکل را بر این کشور اعمال می کند، تصور ترامپ این است که این توافق به شکل فاجعه باری نقص دارد. تمامی مقامات آمریکا اذعان کرده اند که کشور عزیزمان ایران به تعهداتش در توافق عمل می کند ولی ترامپ به شکل راحت ای بر این باور است که این توافق به میزان کافی برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران را محدود نمی کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با بررسی سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران و کره شمالی نوشت: دونالد ترامپ تصور می‌کند که استراتژی‌اش جهت پیون

همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در صحبت اخیر خود از تلاش های کشور عزیزمان ایران جهت طراحی یک کلاهک هسته ای سخن گفت. این در حالی است که هیچ شواهدی دال بر نقض برجام از سوی کشور عزیزمان ایران وجود ندارد. بنابراین به نظر می آید که این یک اقدام جهت پوشش خروج ترامپ از توافق هسته ای بود.

اگر ترامپ با این تصور از برجام خارج شود که می تواند محدودیت های سخت تری جهت پایتخت کشور عزیزمان ایران اعمال کند، خود را فریب می دهد. با توجه به نبود هیچ شواهدی دال بر نقض توافق هسته ای از سوی کشور عزیزمان ایران هر فشار اقتصادی که آمریکا بتواند بر کشور عزیزمان ایران وارد کند به طور قطع کمتر از چیزی است که قبل از توافق بوده هست. اتحادیه اروپا قصد دارد مانع از این شود که شرکت ها با تحریم های آمریکا همکاری و انگیزه های مالی جهت ادامه تجارت با کشور عزیزمان ایران ایجاد کند و مجازات تجاری علیه واشنگتن در صورتی که شرکت های اروپایی را جریمه کند، در نظر گرفته هست. روسیه که دیگر عضو توافق هسته ای است نیز هیچ تمایلی جهت شرکت در این بازی ندارد. آخرین طرف برجام یعنی چین نیز به دنبال راه حل هایی خواهد بود؛ چراکه این کشور بزرگترین خریدار نفت کشور عزیزمان ایران محسوب می شود بنابراین رژیم تحریم ها بسیار ضعیف تر از وقت پیش از توافق است.

ترامپ هم راجع به کشور عزیزمان ایران و هم کره‌شمالی اشتباه می‌کند / واشنگتن پست

همچنین دلایل خوبی وجود دارد که این طور تصور شود زیاد کردن فشار جهت امتیاز گرفتن از کشور عزیزمان ایران به شکست خواهد انجامید. پایتخت کشور عزیزمان ایران انگیزه ای جهت شروع مذاکرات بر سر توافقی که ترامپ آن را بهتر می داند، دارد. رهبران کشور عزیزمان ایران به طور روزافزون این احساس را دارند که توافق کنونی انتظارات اقتصادی آن ها را برآورده نکرده هست؛ چراکه دولت ترامپ به تعهدات خود به درستی عمل نمی کند. سیاست های داخلی کشور عزیزمان ایران نیز امضای یک توافق تازه با ترامپ بر سر مفاد بدتر را غیرمنطقی می داند.

به نوشته واشنگتن پست، در ازاء کشور عزیزمان ایران به خروج ترامپ از توافق هسته ای اینگونه پاسخ خواهد داد که نقش قربانی را بازی و میان آمریکا و جامعه بین الملل شکاف ایجاد کند. از طرف دیگر احتمال دارد که این کشور جنبه های برنامه هسته ای اش را گسترش، تحقیق و توسعه را زیاد کردن دهد، سانتریفیوژهایش را مجددا راه اندازی و بازرسی ها را متوقف کند تا نشان دهد که در برابر واشنگتن ایستادگی می کند و امیدوار است متحدان آمریکا که نسبت به کارها تند ترامپ بی حس شده است اند چشمان خود را باز کنند. هر چه تحریم ها سخت تر شود این توافق در پایتخت کشور عزیزمان ایران کمتر به لحاظ سیاسی ماندگار خواهد ماند.

بنابراین تلاش ترامپ جهت کپی کردن آن چه وی یک استراتژی موفقیت آمیز در قبال کره شمالی می داند، جهت کشور عزیزمان ایران به شکست خواهد انجامید و این نتیجه های را در پی خواهد داشت: تلاش های بین المللی با اثر کمتر جهت مهار ایران، برنامه هسته ای توسعه یافته کشور عزیزمان ایران و نبود هیچ مسیر دیپلماتیک جهت این بحران ایجاد شده. استراتژی زیاد کردن تنش تنها به زیاد کردن تنش ها و تهدیدات و انتقام های نظامی منجر خواهد شد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: ترامپ درس های غلطی از کره شمالی می گیرد و آن ها را در قبال کشور عزیزمان ایران نیز اجرا می کند ولی در اینجا درس هایی از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران وجود دارد که باید سیاست در قبال هر دو کشور را شکل دهد. توافق هسته ای نشان می دهد که حل یک مساله هسته ای نیازمند یک فرآیند چندجانبه، هدفمند، به دقت طراحی شده است و نیرومند است که به یک توافق جامع از طریق تعامل مستقیم و کارها اعتمادساز منجر خواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | برنامه | واشنگتن | آمریکایی | کره شمالی | دولت ترامپ | واشنگتن پست | برنامه ریزی | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz