معده انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ

معده: انگلستان فرانسوی بازیکنان تاریخ فرانسه لیگ برتر انگلیس الکساندر لاکازت farance

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نفت ۵۵ دلاری معقول است ، ایران را گران اداره می‌کنیم

یک اقتصاددان می‌گوید دولت باید به سمت نظام مالیاتی کارآمد پیش برود تا وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کم کردن دهد و هزینه‌های جاری خود را از محل فروش نفت تامین

نفت ۵۵ دلاری معقول است ، ایران را گران اداره می‌کنیم

ایران را گران اداره می کنیم/ نفت ۵۵ دلاری معقول است

عبارات مهم : ایران

یک اقتصاددان می گوید دولت باید به سمت نظام مالیاتی کارآمد پیش برود تا وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کم کردن دهد و هزینه های جاری خود را از محل فروش نفت تامین کند، هرچند در بخش هزینه ها نیز نیازمند برقراری انضباط مالی است و اکنون کشور عزیزمان ایران گران اداره می شود.

مهدی پازوکی در گفت وگو با ایسنا، راجع به اوضاع بودجه سال ۱۳۹۷، اظهار کرد: ابتدا با این توضیح شروع کنم که بودجه عبارتست از حساب دخل و خرج دولت در یکسال که دو قسمت دارد بخش درآمدها و هزینه ها.

نفت ۵۵ دلاری معقول است ، ایران را گران اداره می‌کنیم

وی راجع به بخش درآمدها چنین توضیح داد: درآمدهای دولت در دو بخش مهم مالیات و نفت تامین می شود. نفت در بودجه سال آینده معادل ۵۵ دلار جهت هر بشکه آینده نگری شده است که به نظر من رقم معقولی هست. گرچه نفت در بازارهای جهانی و تابع عرضه و تقاضا تعیین می شود و خود یک متغیر برون زاست و اقتصاد کشور عزیزمان ایران در تعیین آن نقش آنچنانی ندارد، به همین علت تاکید دارم که نمی توان دقیق آینده نگری کرد که هر سال درآمد دولت از محل فروش نفت چقدر باشد. البته راجع به صندوق توسعه ملی باید این توصیه را ذکر کنم که هنگامی که درآمدهای دولت کم کردن می یابد، سهم صندوق توسعه ملی نباید ۳۰ درصد باشد و سهم دولت باید زیاد کردن بیابد.

این اقتصاددان در بخشی دیگری از صحبت هایش این گونه توضیح داد در نظر داشته باشیم که اکنون سهم شرکت نفت و کارکنانش از درآمدهای نفتی ۱۴.۵ درصد است و ۳۰ درصد هم به صندوق می رود. چنین می شود که تقریبا فقط نیمی از منابع حاصل از فروش نفت وارد خزانه کشور می شود. همین اوضاع بیانگر این است که باید دولت تمام تلاش خود را بکند که هزینه های خود را بر منابع مالیاتی ببندد. این عنوان در اسناد بالادستی و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته شده است است.

یک اقتصاددان می‌گوید دولت باید به سمت نظام مالیاتی کارآمد پیش برود تا وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کم کردن دهد و هزینه‌های جاری خود را از محل فروش نفت تامین

پازوکی ادامه داد: این موضوعی است که به اهتمام هر سه قوه یعنی مجلس شورای اسلامی، دستگاه قضا و دستگاه اجرا نیاز دارد و باید به این سمت برویم که منابع مهم درآمدهای جاری دولت از طریق مالیات ها تامین شود که این عنوان نیز ممکن هست، اگر تغییراتی در نظام مالیاتی کشور محقق شود. اگر بخواهیم بخش های متفاوت کشور عزیزمان ایران را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که دولت فقط توانسته است از ۴۰ درصد اقتصاد کشور مالیات بگیرد. این در حالی است که ۲۰ درصد معافیت مالیاتی دارند و ۴۰ درصد فرار مالیاتی می کنند.

وی بیان کرد: دولت باید بتواند با از بین بردن معافیت های مالیاتی غیرضرور و جلوگیری از فرار مالیاتی درآمدهای مالیاتی کشور را زیاد کردن می دهد. تاکید می کنم با هرگونه زیاد کردن قیمت مالیات مخالفم، آیا که زیاد کردن قیمت مالیاتی به رکود اقتصادی دامن خواهد زد.

این اقتصاددان در توضیح زیاد این که باید درآمدهای مالیاتی دولت زیاد کردن بیابد، گفت: اکنون نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود ۷.۵ درصد هست. در حالی که همین نسبت در کشوری مانند ترکیه حدود ۲۰ درصد است و جالب است که بدانیم که در کشورهای حوزه اسکاندیناوی اعم از سوئد، نروژ و دانمارک در حدود ۵۰ درصد است.

نفت ۵۵ دلاری معقول است ، ایران را گران اداره می‌کنیم

پازوکی کارایی نظام مالیاتی را موثر در ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی کشور دانست و گفت: اکنون یکی از دلایل عدم همکاری کشورهای خارجی با کشور عزیزمان ایران به علت عدم شفافیت سیستم بانکی ماست. اگر سیستم مالیاتی ما با قدرت کار می کرد می توانست در بخش های متفاوت اقتصاد شفافیت ایجاد کند. در واقع امثال بابک زنجانی باید از طریق نظام مالیاتی شناسایی شوند. نظام مالیاتی می تواند بسیاری از افرادی که درآمدهای نجومی دارند را شناسایی کنند. اکنون یکی از پرسشها در اقتصاد کشور عزیزمان ایران این است که عده ای به علت نفوذ یا وابستگی به قدرت تلاش می کنند از پرداخت مالیات فرار کنند. متاسفانه اکنون کشور عزیزمان ایران به علت عدم وصول مالیات از بعضی بخش های اقتصاد به بهشت دلالان، واسطه گران و بعضا برخورداران از رانت تبدیل شده است است و نظام مالیاتی در کشور عزیزمان ایران جدا نیاز به تحولات اساسی دارد.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی راجع به ی بخشی هزینه های دولت نیز چنین توضیح داد: در بخش هزینه ها نیز نیازمند ایجاد تحولات جدی هستیم و باید تلاش کنیم انضباط مالی را به بودجه کشور برگردانیم و همچنین دولت باید جلوی هزینه های غیرضروری را بگیرد.

یک اقتصاددان می‌گوید دولت باید به سمت نظام مالیاتی کارآمد پیش برود تا وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کم کردن دهد و هزینه‌های جاری خود را از محل فروش نفت تامین

او با انتقاد از این که در سالهای اخیر بودجه جاری دولت به شدت زیاد کردن یافته هست، گفت: در سال ۱۳۹۱ بودجه جاری کشور در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود و در سال ۱۳۹۶ به حدود ۲۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است و من اعتقاد دارم هرقدر تلاش کنیم جلوی رشد غیرمنطقی بودجه را بگیریم و از بزرگ شدن اقتصاد جلوگیری کنیم این به نفع عدالت اجتماعی و به ضرر فساد اقتصادی هست. اکنون دولت در بخش هایی از بودجه ریخت و پاش می کند و هزینه های غیرضروری دارد به عنوان نمونه آیا باید تعداد دانشگاه های دولتی سه برابر شود و به سمت مدرک سازی حرکت کنیم. البته یکی از پرسشها مهم بودجه که نیاز به سازماندهی دارد تعداد بسیار زیادی از کارکنان بودجه بگیر و از منابع دولتی هستند البته طبیعتا زیاد کردن ۱۰ درصدی حقوق آنها با توجه به قیمت رشد تورم منطقی به نظر می رسد، ولی به طور کلی نظام اداری و استخدامی کشور نیازمند تحولات بنیادین است.

پازوکی همچنین به ایجاد مکانیزم هایی جهت زیاد کردن حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: بنده به شدت با هیات امنایی شدن دانشگاه ها مخالفم چون هیات امنایی شدن دانشگاه ها فرصتی را فراهم کرده تا آنها بتوانند از بودجه قوه مجریه منافعی را به دست آورند و چنین وضعیتی باعث ایجاد شکاف بزرگی بین حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها و کارکنان آموزش و پرورش شده است است.

نفت ۵۵ دلاری معقول است ، ایران را گران اداره می‌کنیم

این اقتصاددان با بیان این که دولت باید بررسی کرده و جلوی بودجه اضافی بعضی دستگاه ها را بگیرد، گفت: نقش مجلس شورای اسلامی در این زمینه بسیار مهم است و بهتر است مجلس از بودجه خود شروع کند که همه ساله بخش بزرگی از بودجه ای که به مجلس تخصیص داده می شود نه خرج کارکنان مجلس می شود و نه خرج کادر اداری آن. باید بررسی ها صورت گیرد و بودجه اضافی از بین بردن شود همچنین است اوضاع نهاد ریاست جمهوری و شورای نگهبان که در سال ۱۳۶۴ بودجه ای معادل ۷ تا ۸ میلیون داشت ولی اکنون بودجه آن به ۱۲۸ هزار میلیون تومان رسیده است.

وی اظهار کرد: هنگامی که دولت جلوی این ریخت و پاش را بگیرد، از آن سو می تواند بودجه دستگاه هایی که واقعا به منابع مالی بیشتری نیاز دارند از جمله آموزش عمومی را زیاد کردن دهد. من فکر می کنم جهت حرکت به سمت جلو می بایست بودجه آموزش عمومی به خاص آموزش دوران ابتدایی زیاد کردن یابد.

پازوکی راجع به ی بودجه عمرانی سال آتی که حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: به عنوان یک ناظر آگاه می گویم بعید می دانم دولت بتواند چنین بودجه ای را جهت بخش عمران در نظر بگیرد در نظر داشته باشید اکنون پروژه های نیمه تمام عمرانی فراوانی وجود دارد که دولت جهت تمام کردن آنها به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد و دولت چنین منابع مالی در اختیار ندارد، بلکه راهکار آن این است که آنها را احصاء کرده و به بخش شخصی واگذار کند تا از طریق واگذاری و همکاری آنها را تمام کند و خود نیز بتواند از آنها نیز خدمت بخرد.

این اقتصاددان با بیان این که بودجه عمرانی هر لحظه قربانی می شود، گفت: اکنون دولت بودجه جاری فراوانی را خرج می کند و تنها جایی که می تواند از هزینه های خود بکاهد همین بودجه عمرانی است و اکنون تنها راهکارش این است که آنها را به قیمت خیلی کم به بخش شخصی واگذار کند تا بخش شخصی با همکاری با سرمایه گذاری خارجی آنها را به اتمام برساند و دولت نیز در برابر باید قیمت خدمات کالا را آزاد بگذارد تا بخش شخصی ضرر نکند.

وی تاکید کرد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می رود که پروژه های تازه را وارد بودجه نکنند تا انضباط مالی در بودجه کشور حاکم شود و پروژه هایی که واقعا نیازمند منابع دولتی است مثل بزرگراه های روستایی فقط به منابع بودجه عمومی سپرده شود.

این استاد اقتصاد تاکید کرد که ما در کشور عزیزمان ایران کشور را بسیار گران اداره می کنیم و این عنوان به علت ریخت و پاش های فراوانی است که در بسیاری از بخش های اقتصاد کشور عزیزمان ایران اتفاق می افتد و از این منظر به شدت به برقراری انضباط مالی در کشور نیاز داریم.

پازوکی در انتهای سخنانش به عنوان منزل های سازمانی کلانشهرها اشاره کرد و گفت: بهتر است این منزل ها در مزایده هایی به بخش شخصی واگذار شود چون هزینه های نگهداری آنها بسیار بالاست.

واژه های کلیدی: ایران | منابع | اقتصاد | مالیات | اقتصاد | اقتصادی | بودجه کشور | رکود اقتصادی | فرار مالیاتی | فساد اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz